Pressiteade

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet

9.05.2024

Euroopa Liitu kuulumine teeb tarbijate igapäevaelu lihtsamaks

Euroopa Liit vastutab enamiku tarbijaõiguste eest. Euroopa Liitu kuulumise 20. aastapäeval juhib Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse juhataja Heldin Malmet tähelepanu sellele, millised on EL-i märkimisväärsed edusammud tarbijate elu lihtsustamisel.

Parem kaitse digihiiglaste eest

Jõustunud on digiteenuste ja digituru määrus, mille alusel peavad kõik veebiplatvormid välja selgitama sealsete müüjate identiteedi ning nende kontaktandmed. Eelmainitu kinnitab, et kliendid teavad enne platvormilt ostu sooritamist, millise kauplejaga leping sõlmitakse.

Alates 6. märtsist ei saa kuus digihiiglast (Google, Amazon, Apple, ByteDance, Meta ja Microsoft) enam oma tarkvara uue seadme ostul vaikimisi kehtestada. Vastupidi, nüüdsest peavad kliendid saama eelinstallitud rakendused vaid ühe klõpsuga desinstallida.

Defektsete toodete lihtsam parandamine

Üle 20 aasta on kehtinud kõikidele ELis ostetud toodetele ja teenustele müüja vastutus, mille kohaselt on tarbijal puudusega toote korral kuni kahe aasta jooksul pärast ostu sooritamist õigus nõuda müüjalt selle tasuta parandamist või asendamist. Alates 2022. aastast hõlmab see ka ühendatud seadmeid, digitaalset sisu ja teenuseid. Olgu selleks videomäng või rakenduse tellimus, nende nõuetekohane toimimine peab samuti olema tagatud vähemalt kaheks aastaks.

Mis saab siis, kui seade laguneb kahe aasta pärast? Seadmete kasutusea pikendamiseks on Euroopa eesmärk suunata ettevõtteid tootma vastupidavaid seadmeid ja julgustada tarbijaid defektseid seadmeid parandama või lasta neid parandada. Selle tulemusena kehtestati tootjatele uued ökodisaini standardid ja tarbijatele anti erinevat liiki seadmete, näiteks külmikute, pesumasinate või telefonide puhul õigus neid parandada.

Tarbijakrediidi skeemi laiendamine

Inflatsiooniperioodidel ostude tegemise soodustamiseks pakub üha enam internetimüüjaid oma klientidele järelmaksulahendusi. Valik “Osta kohe, maksa hiljem” on väga atraktiivne tarbijatele, kes saavad toote kohe kätte ja maksta selle eest kolme või nelja osamaksena ilma sellega kaasnevate täiendavate tasudeta. Siiski suurendab see nende ülemäärase võlgnevuse riski.

Tarbijate huvide kaitsmiseks on Euroopa otsustanud laiendada laenude valikut, mille suhtes kehtivad rangemad eeskirjad. See hõlmab krediite alla 200 € ja neid, mis kuuluvad kategooriasse “Osta kohe, maksa hiljem”. Antud meetmed jõustuvad 2026. aasta novembrist.

Kiired ülekanded eurotsoonis ilma lisatasudeta

Praegu kulub eurotsooni piires ülekande sooritamiseks üks tööpäev. Alates 2025. aasta sügisest lüheneb see periood 10 sekundile, mis hõlbustab peaaegu hetkeliste tehingute sooritamist saatja ja saaja vahel. Tähelepanuväärne on ka tõsiasi, et selle ülekandega ei kaasne lisatasusid.

Kõigile seadmetele ühine laadija

Alates 2024. aasta detsembrist kuulub kõigi mobiiltelefonide ja tahvelarvutite standardvarustusse USB-C tüüpi laadija. Tulevikus on kõigil võimalus laadida oma seadmeid ühe laadijaga, olenemata selle seadme brändist.

Rohkem näiteid ELi konkreetsetest saavutustest, mis muudavad tarbijate igapäevaelu lihtsamaks, leiab siit (inglise keeles).

 

 

Britt-Heleen Kandimaa

Kommunikatsiooni peaspetsialist

6201702| britt-heleen.kandimaa@ttja.ee | www.ttja.ee

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet

Endla 10a, 10122 Tallinn

 

 

Koduleht, logo, graafiline disain - Niine Kodulehed!