Ringmajanduse tegevuskava on Rohelise lepingu üks olulisemaid dokumente selleks, et saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus.

Tarbijad kaebavad üha rohkem selle üle, et nende kodumasinad, arvutid  ja nutitelefonid purunevad kergesti ja nad ei ole parandatavad.

Jätkusuutlik  tarbimine peab olema tarbijate jaoks lihtne, mugav ja taskukohane, see loob ka eeldused selleks, et tarbijad pöörduvad automaatselt roheliste toodete poole andes sellega signaali ressursisõbralikumate tarbekaupade tootmiseks.

Jätkusuutlik tootmine ja tarbimine on sama mündi kaks poolt – pole ühte ilma teiseta.

Paljud inimesed muretsevad kemikaalide pärast, mida sisaldavad meie igapäevased tekstiiltooted, puhastusvahendid jne., seepärast on nõue takistada keelatud kemikaalide tagasiteed ringlussevõetud toodete kaudu tarbijate kodudesse väga hea uudis.

Tegevuskava olulisemad punktid:

Rohkem jätkusuutlike tooteid – tänu tulevasele säästva tootepoliitika raamistikule peavad paljud tarbekaubad nagu kodumasinad, arvutid, nutitelefonid jne. olema vastupidavamad, korduvkasutatavad, uuendatavad, parandatavad  ja ringlussevõetavad.

Suurt saastet tekitavad sektorid nagu tekstiil ja ehitised peavad kasutama toorainet palju tõhusamalt.

Toodete parandamise õigus, mis tähendab, et aina rohkem tarbekaupu peavad olema hõlpsasti parandatavad ja täiustatavad, mitte ainult ökodisaini nõuetega hõlmatud tooted, näiteks pesumasinad ja külmkapid. Ka nutitelefonid, printerid, arvutid, kohvimasinad peaksid kuuluma selle kategooria alla.

Tarbijad peavad saama usaldusväärsemat teavet toodete vastupidavuse kohta, mis tähendab, et kauplejad peavad müügikohas avaldama infot kui kaua on toodete kestvuse eeldatav eluiga. Kui toodete kestvus oleks pikem kannataks ka keskkond oluliselt vähem.

Tarbijad peavad olema paremini kaitstud rohepesu eest, mis tähendab, et Komisjon soovib lahendada põhjendamata keskkonnaalaste väidete eksponeerimise.

Võtta vastu meetmed, mis takistaksid ohtlike kemikaalide tagasiteed ringlussevõetud toodetes.

Võetakse vastu uued kohustuslikud nõuded pakendite kohta, mis on Euroopa Liidu turul lubatud ja keelustatakse liigne pakendamine.

Tuleb asendada toitlustuses olevad ühekordse kasutusega pakendid ja söögiriistad korduvkasutatavate toodetega.

Kindlustada, et jäätmeid tekiks minimaalselt või üldse mitte, sest jäätmeid saab muuta uueks kvaliteetseks ressursiks. Kaalumisel on ühtne jäätmete liigiti kogumise ja märgistamise süsteem.

Üleminekuga ringmajandusele saavad tarbijad suurema sõnaõiguse ja parima kaitse.

 

Linda Läänesaar

Eesti Tarbijakaitse Liidu

Tegevdirektor

6411697

Koduleht, logo, graafiline disain - Niine Kodulehed!