Musta reede pohmell? Kuidas käituda, kui ostule järgneb kahetsus?

Pärast musta reedet võib tehingu sõlmimise elevus ja kiirustamine viia kahetsuseni. Õnneks saab tänu Euroopa Liidu taganemisõigusele enamiku internetiostudest 14 päeva jooksul tagastada.

„Must reede võib olla hea võimalus soetada kaupu soodushinnaga, kuid see võib viia ka tarbetute impulssostudeni,“ selgitab Heldin MalmetTTJA Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse juht. „Õnneks pakub Euroopa Liit taganemisõigust. See kaitseb tarbijaid agressiivsete kauplemisvõtete eest ja annab neile võimaluse oma ostuotsus uuesti läbi mõelda.”

14-päevane taganemisõigus ei hõlma siiski kõiki kaupu. Siin on viis põhipunkti, mida peab taganemisõigust kasutades silmas pidama:

  1. Kehtib ainult sidevahendi teel tehtud ostude puhul: taganemisõigus kehtib enamike interneti-, telefoni- või postitellimuste puhul. Kauplusest ostetud kaubad taganemisõiguse alla ei kuulu, kuid mõned füüsilised poed võivad sellist võimalust siiski pakkuda.
  2. Kauplejat peab teavitama 14 päeva jooksul: selle õiguse kasutamiseks peavad tarbijad teavitama müüjat oma taganemisotsusest 14 päeva jooksul pärast kauba kättesaamist.
  3. Lihtne protsess: Müüja teavitamine võib olla tehtud näiteks e-kirja teel, oluline on, et sellest säiliks tõendusmaterjal. Tasub tähele panna, et mõned kauplejad kasutavad kindlat tagastussüsteemi, mistõttu tuleks alati konkreetse kaupleja tagastustingimustega tutvuda.
  4. Allahindlus ei mõjuta taganemisõigust: Kui kaubad on tellitud e-poest sooduskampaaniate ajal, nt mustal reedel, ei pea tarbija kaupa endale jätma, kui see talle ei sobi või ei vasta ootustele.
  5. Tagastamiskulud: Tarbija kannab kauba tagasisaatmise kulud, välja arvatud juhul, kui kaupleja on andnud nõusoleku need kulud ise kanda või tarbijat ei ole müügitingimustes kulude kandmise kohustusest teavitatud.

Lepingust taganemisel tuleb arvestada teatud eranditega, sest kõikidele ostudele 14-päevane taganemisõigus ei kehti. Mitmed tarbijad on keskuse poole pöördunud kaebusega, kus kaupleja ei ole 14 – päevase taganemisõigusega nõustunud. Siinkohal tasub meelde tuletada juhud, mil ostust 14 päeva jooksul taganeda ei saa:

– Isikupärastatud või eritellimusel valmistatud tooted. Näiteks ei saa 14 päeva jooksul taganeda eritellimusel prinditud t-särgist, rätsepatööna õmmeldud rõivastest, vastavalt tarbija soovile graveeritud ehetest ja kohandatud või eritellimusel tehtud mööblist.

– Avatud pakendiga tervise- või hügieenitooted: pärast avamist ei saa neid tervisekaitse ja ‑ohutuse tõttu tagastada. Näiteks avatud pakendiga kosmeetikatooted, nagu kreemid, huulepulgad, ripsmetušid, aga ka aluspesu või ujumisriided, kui rõiva hügieenimärgis on eemaldatud.

– Digitaalne sisu: kui digitaalsele sisule on antud juurdepääs või see on alla laaditud pärast ostu sooritamist, ei saa seda tagastada. Näiteks arvutitarkvara, arvutimängud või mängukonsoolide tarkvara. Aga ka näiteks keeleõppeks mõeldud audio- ja videosisu.

– Ürituse piletid ja broneeringud: kindla ajaga seotud teenused, nagu reisimine, piletid, hotellibroneeringud või rendiautod, on samuti välistatud. Majutuse või lennureisi broneeringust taganemine sõltub konkreetse lepingu tingimustest. Seadusest tulenev taganemisõigus sellistele broneeringutele ei laiene.

– Kiiresti riknevad või aeguvad tooted: näiteks puuviljad, liha- ja piimatooted, perioodikaväljaanded või lõikelilled.

Nende toodete osas, millele taganemisõigus ei kehti, peab olema kaupleja poolt ka tarbijale lepingueelse teabena (näiteks kaupleja üldtingimustes) viidatud. Tasub meeles pidada, et kui tutvuda tootega rohkem, kui seda saab teha tavapoes, siis saab küll lepingust taganeda, kuid kaupleja võib alandada tagastatavat tasu vastavalt kauba väärtuse vähenemisele.

 Millal saab toote tagastada isegi pärast 14 päeva möödumist?

Oluline on teada, et defektse või puudusega toote puhul ei ole mõistlik kasutada 14-päevast taganemisõigust, vaid hoopis pretensiooni esitamise õigust, mis on kõikides Euroopa Liidu riikides vähemalt 2 aastat. „Ka allahinnatud toodete puhul jääb kogu EL-is pretensiooni esitamise õigus kehtima,“ lisab Malmet. „Kui toode läheb katki või on defektne, on ELi õiguse kohaselt õigus saada toode parandatud, välja vahetatud või raha tagasi.“

Kui te ei ole oma õigustes kindel või kui teil tekib tagastamisega raskusi, annab tasuta nõu ja abi Euroopa tarbija nõustamiskeskus. Eesti Euroopa tarbija nõustamiskeskusega saab ühendust võtta meiliaadressil consumer@consumer.ee.

Britt-Heleen Kandimaa

Kommunikatsiooni peaspetsialist

6201702| britt-heleen.kandimaa@ttja.ee | www.ttja.ee

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet

Endla 10a, 10122 Tallinn

 

Koduleht, logo, graafiline disain - Niine Kodulehed!