Euroopa Komisjon võtab vastu uue kemikaalistrateegia.

 

15.oktoober 2020

Tallinn 10141

Sakala 23a

 

Euroopa tarbijaorganisatsioonid on Komisjoni juba pikemat aega kutsunud üles ajakohastama Euroopa kemikaalistrateegiat, mida Komisjon viimane kord uuendas 2001.aastal ja on ilmselge, et praegused kemikaalieeskirjad on ebapiisavad.

Strateegia on samm liikumisel nullsaaste eesmärgi poole, mis on Euroopa rohelise kokkuleppe üks olulisemaid punkte.

Uued kemikaalid peavad olema ohutud ja keskkonnasäästlikud alates nende tootmisest kuni kasutusea lõpuni.

Komisjon plaanib edendada ohutuse ja kestlikkuse standardeid kogu maailmas olles eeskujuks, et ELis keelatuid ohtlike aineid ei toodeta ekspordiks.

Kuna imporditud tooted on eriti murettekitavad, siis tuleks nende ettevõtete suhtes, kes rikuvad kemikaalieeskirju rakendama nulltolerantsi ja range lähenemisviis peaks kajastuma ka ELi kaubanduslepingutes.

Komisjon kavatseb järk-järgult loobuda sisesekretsioonisüsteemi kahjustavatest ainetest või keskkonnale kahjulikest kemikaalidest, piirata  kemikaalide kasutamist lapsehooldusvahendites ja lastekaupades, mis võivad põhjustada vähki, muuta DNA-d või kahjustada reproduktiivtervist.

Strateegia kohustab keelama endokriinsüsteemi kahjustavad ained tarbekaupades nagu kosmeetika, mänguasjad ja toidupakendid ja pakub välja õigusliku määratluse, mis hõlbustab nende  kahjulike kemikaalide tuvastamist, reguleerimist ja järkjärgulist kaotamist.

Liikmesriigid peavad tugevdama ELi õigusaktide jõustamist, pöörama suuremat tähelepanu riigipiiridel ja veebiplatvormidel toimuva suhtes.

Eesti Tarbijakaitse Liit on seisukohal:

Kõik tarbijatele muret tekitavad kemikaalid alates rõivastest ja mänguasjadest kuni kosmeetika ja toidupakendamiseni keelustataks kuna arvukad uuringud on näidanud otseseid seoseid keemilise kokkupuute ja krooniliste ja raskete haiguste nagu vähk, viljatus ja allergiad vahel.

Vähendada probleemsete ainete sisaldust toodetes ja asendada need alternatiividega seal, kus see on vähegi võimalik.

Arvestada võimaliku kokteiliefekti ja selle vältimist  s.o erinevate kemikaalide ohtliku kombineeritud mõju tarbijate tervisele ja keskkonnale.

Karmistada liikmesriikidel kemikaalieeskirjade rakendamist ja jõustamist.

Ülioluline on minimeerida kahjulikke kemikaalidega kokkupuudet praegu, kus me seisame silmitsi COVID-19 pandeemiaga.

 

Linda Läänesaar

Eesti Tarbijakaitse Liidu

tegevdirektor

6411697

Koduleht, logo, graafiline disain - Niine Kodulehed!